Home Ιερών Μητροπόλεων Έναρξη παιδικών και νεανικών συντροφιών Ι.Μ.Λευκάδος και Ιθάκης - 1η Οκτωβρίου
Τετάρτη, 25 Οκτώβριος 2017 13:07

Έναρξη παιδικών και νεανικών συντροφιών Ι.Μ.Λευκάδος και Ιθάκης - 1η Οκτωβρίου

Δείτε το βίντεο

 

Το φετινό πρόγραμμα λειτουργίας των Παιδικών και Νεανικών Συντροφιών των Ενοριών μας

Όπως είναι ήδη γνωστό, από την Κυριακή 1η Οκτωβρίου 2017 λειτουργούν οι παιδικές και νεανικές συντροφιές, τα γνωστά «κατηχητικά σχολεία», στις Ενορίες της Ιεράς Μητροπόλεώς μας.

Πρόκειται για ουσιαστικές ευκαιρίες ειλικρινούς και εποικοδομητικού διαλόγου για σύγχρονα θέματα, αλλά και διαπροσωπικής επικοινωνίας, παράλληλα με αξιόλογες ευκαιρίες δημιουργικής αξιοποίησης του ελεύθερου χρόνου των παιδιών και ποικίλες ψυχαγωγικές δράσεις (εκδρομές, πρωταθλήματα, προβολές, διαγωνισμοί κ.ά.)

Στόχος είναι να χαίρονται τα παιδιά μας μαζί, γνήσια, ως μία μεγάλη παρέα, μία κοινότητα προσώπων, με κέντρο και σημείο αναφοράς το Πρόσωπο του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και χώρο δράσης και ζωής την Αγία Του Εκκλησία, που καταθέτει στον άνθρωπο του καιρού μας διαχρονική πρόταση ζωής μέσα σε κλίμα αγάπης και ελευθερίας.

Τέτοιες ομάδες λειτουργούν για όλες τις ηλικίες, από τα μικρά παιδιά της προσχολικής ηλικίας μέχρι νέους του Λυκείου.

Το φετινό πρόγραμμα ανά Ενορία έχει ως εξής:

Για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας

Ενορία

Ημέρα – Ώρα - Υπεύθυνος

Ευαγγελιστρίας (Μητροπόλεως)

Σάββατο, 11.00 π.μ. – 12.30 μ.μ.

Αρχονταρίκι Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας (σοφίτα)

κ. Βασιλική Λάζαρη – Ζαμπέλη

κ. Μαρία Καράπαπα

Αγίου Μηνά πόλεως

Σάββατο, 12.00 μεσ. – 1.00 μ.μ.

Πνευματικό Κέντρο Ι. Ν. Αγίου Μηνά (έναντι Ι. Ναού)

κ. Μαρία Χαμαλέτσου

Αγ. Νικολάου πόλεως

Σάββατο, 11.00 π.μ. – 12.30 μ.μ.

Κέντρο Νεότητος ενορίας Αγ. Νικολάου (Αίθουσα)

κ. Ευαγγελία Κοντογιάννη

Καλλιγονίου

Σάββατο, 5.00 – 5.30 μ.μ.

Ι. Ν. Αγίας Τριάδος

π. Ηλίας Καραλής

Νικιάνας

Σάββατο, 4.00 – 5.00 μ.μ.

Ι. Ν. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος

π. Σωτήριος Τσάρκος

Νυδριού

Κυριακή, 11.30 π.μ.- 12.30 μεσ.

Κέντρο Νεότητας ενορίας Νυδριού και περιχώρων

π. Ιωαννίκιος Ζαμπέλης και ομάδα μαθητών Λυκείου

Τσουκαλάδων

Κυριακή, 11.15 π.μ.-12.15 μ.μ.

Κέντρο Νεότητας Ι. Ν. Εισοδίων Θεοτόκου Τσουκαλάδων

κ. Μαρία Βεργίνη

Για παιδιά Δημοτικού

Ενορία

Ημέρα – Ώρα - Υπεύθυνος

 

Ευαγγελιστρίας (Μητροπόλεως)

1ο τμήμα:

Σάββατο, 11.30 π.μ.- 1.30 μ.μ.

Ενοριακό Πνευματικό Κέντρο

π. Ιωαννίκιος Ζαμπέλης και ομάδα μαθητών Λυκείου

2ο τμήμα:

Κυριακή, 11.00 π.μ.- 12.30 μ.μ.

Ενοριακό Πνευματικό Κέντρο

π. Ιωαννίκιος Ζαμπέλης και ομάδα μαθητών Λυκείου

 

Αγ. Αναργύρων

πόλεως

Κυριακή, 11 π.μ. – 12 μεσ.

Ι. Ν. Αγ. Αναργύρων

π. Γρηγόριος Τσαβαλάς

 

Αγ. Μηνά πόλεως

Κυριακή, 11 π.μ. – 12 μεσ.

Πνευματικό Κέντρο Ι. Ν. Αγίου Μηνά

κ. Μαρία Χαμαλέτσου

 

Αγ. Νικολάου πόλεως

Κυριακή, 11 π.μ.- 12.30 μ.μ.

Ενοριακό Κέντρο Νεότητος (Αίθουσα)

κ. Ευαγγελία Κοντογιάννη

 

Παναγίας Ξένων πόλεως

Σάββατο, 5.00 – 6.00 μ.μ.

Ενοριακό Κέντρο Νεότητος

π. Χριστοφόρος Αραβανής

 

Αγίου Πέτρου

Κυριακή, 12.00 μεσ. – 1.00 μ.μ.

Αίθουσα Ι. Ν. Αγ. Αθανασίου

κ. Χαράλαμπος Καραβίας

 

Απολπαίνης

Κάθε Κυριακή, 10.30 - 11.30 π.μ.

Ι. Ν. Αγίου Νικολάου

π. Παναγιώτης Ζαβιτσάνος - κ. Τριαντάφυλλος Μακρυγιώργος

 

Βαθέος Ιθάκης

Κυριακή, 3.00 – 4.00 μ.μ.

Ι. Ν. Αγίου Νικολάου των Ξένων

π. Θεοδόσιος Δενδρινός – κ. Ευθυμία Πορφυριάδου

 

Βασιλικής

Κυριακή, 4.00 – 5.00 μ.μ.

Ι. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Βασιλικής

κ. Γεώργιος Κροκίδης

 

Καλάμου

Σάββατο, 5.30 - 6.30 μ.μ.

Ι. Ν. Αγίας Τριάδος

π. Ηλίας Γουργολίτσας – κ. Χρύσα Νταλάκα

 

Καλλιγονίου

Σάββατο, 5.30 - 6.30 μ.μ.

Ι. Ν. Αγίας Τριάδος

π. Ηλίας Καραλής

 

Καρυάς

Κυριακή, 11.00 π.μ. – 12.00 μεσ.

Ι. Ν. Αγίου Σπυρίδωνος

π. Πανογιώργος Κτενάς

 

Καρυωτών

Σάββατο, 5.00 – 6.00 μ.μ.

Ι. Ν. Ταξιαρχών

κ. Ανδρομάχη Φίλη -Μάλφα

Κατωμερίου Μεγανησίου

Κυριακή, 11.00 π.μ. – 12.00 μ.μ.

Ι. Ν. Αγ. Αποστόλων

π. Ευάγγελος Αρώνης

Κατούνας – Λυγιάς

Σάββατο, 5 -6 μ.μ.

Ι.Ν.Παναγίας- Κατούνα

π. Βασίλειος Κακλαμάνης

Κυριακή,11 π.μ.– 12μεσ.

Ι.Ν. Αγ.Αποστόλων Λυγιάς

π. Βασίλειος Κακλαμάνης

Μαραντοχωρίου

Σάββατο, 6.00 – 7.00 μ.μ.

Ι. Ν. Αγίων Αναργύρων

π. Σπυρίδων Κωστανάσιος

κ. Γεώργιος Φατούρος

 

Νικιάνας

Σάββατο, 4.00 – 5.00 μ.μ.

Ι. Ν. Μεταμορφώσεως Σωτήρος

κ. Χαρά Τυπάλδου - Αντωνίου

 

Νυδρίου

Κυριακή, 5.00 – 6.30 μ.μ.

Κέντρο Νεότητας Νυδριού -περιχώρων

π. Ιωαννίκιος Ζαμπέλης και ομάδα μαθητών Λυκείου

 

Περιγιαλίου

Σάββατο, 4.00 - 5.00 μ.μ.

Ι. Ν. Ευαγγελιστρίας

π. Ελευθέριος Βετσόπουλος

 

Σπαρτοχωρίου Μεγανησίου

Κυριακή, 11.30 π.μ. – 12.30 μεσ.

Ι. Ν. Αγ. Γεωργίου

κ. Χρυσούλα Φερεντίνου

 

Σύβρου

Σάββατο, 11.00 π.μ. – 12.00 μεσ.

Ι. Ν. Γενεσίου Θεοτόκου

π. Δημήτριος Χούσος - κ. Χριστίνα Βουκελάτου

 

Σφακιωτών

Κυριακή, 11.30 – 12.30 μ.μ.

Δημοτικό Σχολείο Λαζαράτων

π. Παναγιώτης Λάζαρης

 

Τσουκαλάδων

Κυριακή, 11 π.μ.-12.15 μ.μ.

Ι. Ν. Εισοδίων Θεοτόκου

κ. Σταυρούλα Βερυκίου

κ. Δημήτριος Νέλλος

 
         

Για παιδιά Γυμνασίου

Ενορία

Ημέρα – Ώρα - Υπεύθυνος

Ευαγγελιστρίας (Μητροπόλεως)

Σάββατο, 6.00 - 7.30 μ.μ.

Ενοριακό Πνευματικό Κέντρο

π. Ιωαννίκιος Ζαμπέλης

Αγ. Νικολάου πόλεως

Κυριακή, 5.30 – 7.00 μ.μ.

Ενοριακό Κέντρο Νεότητος (Αίθουσα)

π. Σπυρίδων Μπούρης

Παναγίας Ξένων πόλεως

Σάββατο, 6.00 – 7.00 μ.μ.

Ενοριακό Κέντρο Νεότητας

π. Αθανάσιος Κοσμάς

Αγίου Πέτρου

Κυριακή, 1.00 μ.μ.- 2.00 μ.μ.

Αίθουσα Ι. Ν. Αγ. Αθανασίου

κ. Χαράλαμπος Καραβίας

Απολπαίνης

10.30 -   11.30 π.μ.

Ι. Ν. Αγίου Νικολάου

π. Παναγιώτης Ζαβιτσάνος - κ. Τριαντάφυλλος Μακρυγιώργος

Βαθέος Ιθάκης

Σάββατο, 3.00 – 4.00 μ.μ.

Ι. Ν. Αγίου Νικολάου των Ξένων

π. Θεοδόσιος Δενδρινός

Βασιλικής

Κυριακή, 5.00 – 6.00 μ.μ.

Ι. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Βασιλικής

κ. Γεώργιος Κροκίδης

Καλάμου

Σάββατο, 5.30 - 6.30 μ.μ.

Ι. Ν. Αγίας Τριάδος

π. Ηλίας Γουργολίτσας – κ. Χρύσα Νταλάκα

Καρυάς

Κυριακή, 12.00 μεσ. - 1.00 μ.μ.

Ι. Ν. Αγίου Σπυρίδωνος

π. Πανογιώργος Κτενάς

Καρυωτών

Σάββατο, 5.00 – 6.00 μ.μ.

Οικία κ.κ. Στέφανου και Μαρίας Ρομποτή

π. Νεκτάριος Μάλφας

Κατωμερίου Μεγανησίου

Κυριακή, 12.00 μεσ. – 1.00 μ.μ.

Ι. Ν. Αγ. Αποστόλων

π. Ευάγγελος Αρώνης

Κατούνας – Λυγιάς

Κυριακή, 12 μεσ. – 1 μ.μ.

Ι. Ν. Αγ. Αποστόλων Λυγιάς

π. Βασίλειος Κακλαμάνης

Μαραντοχωρίου

Σάββατο, 7.00 -8.00 μ.μ.

Ι. Ν. Αγίων Αναργύρων

κ. Γεώργιος Φατούρος

Νικιάνας

Σάββατο, 4.00 – 5.00 μ.μ.

Ι. Ν. Μεταμορφώσεως

κ. Χαρά Αντωνίου - Τυπάλδου

Νυδρίου

Κυριακή, 6.30 - 7.30 μ.μ.

Κέντρο Νεότητας Νυδριού -περιχώρων

π. Ιωαννίκιος Ζαμπέλης

Σπαρτοχωρίου Μεγανησίου

Κυριακή, 11.30 π.μ. – 12.30 μεσ.

Ι. Ν. Αγ. Γεωργίου

κ. Χρυσούλα Φερεντίνου

Σφακιωτών

Κυριακή, 11.30 π.μ.- 12.30 μεσ.

Δημοτικό Σχολείο Λαζαράτων

π. Αναστάσιος Φούντογλου

Τσουκαλάδων

Κυριακή, 11.15 π.μ.-12.15 μ.μ.

Κέντρο Νεότητας Ι. Ν. Εισοδίων Θεοτόκου

κ. Ελένη Κατσούλη –Λάζαρη

κ. Ευμορφία Σωτηροπούλου

     

Λυκείου

Ευαγγελιστρίας Λευκάδος: Σάββατο, 8 – 9 μ.μ. – Ενοριακό Πνευματικό Κέντρο - π. Γεράσιμος Ζαμπέλης

Επίσης, η Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ι. Μητροπόλεώς μας οργάνωσε και λειτουργεί και φέτος ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ

για παιδιά από Γ΄ Δημοτικού μέχρι Γ΄ Γυμνασίου,

με την ευθύνη της κ. Μαρίας Κακλαμάνη.

Οι πρόβες γίνονται στην «Καταφυγή» κάθε Σάββατο πρωί και ώρα 10.30 π.μ. - 11.30 π.μ.

Πληροφορίες:

Κέντρο Νεότητας Ι. Μ. Λευκάδος και Ιθάκης

Ταχ. Διεύθυνση: Γραφεία Ι. Μητροπόλεως - οδ. Αναπαύσεως 4 - 311 00 Λευκάδα

Τηλέφωνα επικοινωνίας: 26450 22415 (εσωτ.: 21 - 23)

Ε-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Λευκάδα, 21 Οκτωβρίου 2017

Από το Κέντρο Νεότητας της Ι. Μ. Λευκάδος και Ιθάκης

Site Created by Pixel Orange